Well if you want to use pure math, the explanations/videos average around 10 minutes each. If that was multiplied by 37 sleights, that would be 370 minutes worth of tutorials, which is 6 hours of teaching. That becomes either 3-6 dvds worth of material.
Anyways, you're comparing apples to...